Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 12.07.2005
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: K.A.
Titlul articolului: MI LEHET BOC ELÁLLÓ FÜLEI KÖZÖTT? - A PD blokkolná a kisebbségi törvényt – mi van a háttérben?
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://politika.transindex.ro/?cikk=3767


 

RMDSZ-források szerint lehetséges: a demokrata párton belül van egy olyan áramlat, amely


a kormánykoalíció megbontását az RMDSZ felhergelésével képzeli el. A kisebbségi törvény elfogadása az RMDSZ koalíciós feltétele volt, a megállapodás aláírásakor az RMDSZ-nek nem voltak különösebb problémái.

Később azonban alkalomszerűen a PD be-be zavart. Hogy Băsescu mit gondol ebben a pillanatban, arról Markó-közeli források azt állítják, ez kezelhető: az RMDSZ elnöke kritikus helyzetekben eredményes puhító-gépnek bizonyul.

Most különösen kellemes a közhangulat, amióta úgy tűnik, hogy Emil Boc is szemrebbenés nélkül tagadja meg saját kormányprogramját, és egy nem is olyan régi aláírt négypárti egyezséget – írja blogjának keddi bejegyzésében Markó Attila államtitkár.


Hasonló hangulatról számol be blogjában Kelemen Hunor képviselő is:

Az már szinte nem is volt meglepetés, hogy a Demokrata Párt farhámba ült. Emil Boc ma már arról beszélt, hogy pártja csak akkor szavazza meg a tervezetet, ha az autonómia-tanácsoknak nincs döntési jogkörük, és ha a kisebbségeket nem ismerik el államalkotó tényezőnek. Két lényeges része a tervezetnek, két olyan rendelkezés, amely az igazi újdonságot jelenti.

Az már a cinizmus csúcsa, hogy a Demokrata Párt a törvénytervezetről Valeriu Tabărăt, az egykori Nemzeti Egységpárt volt elnökét (PUNR – a pártot Gheorghe Funar alapította – szerk. megj.), ma demokrata képviselőt bízta meg a párton belül egy jelentés elkészítésével. Mintha kecskére bíznák a káposztát (…)

A koalíciós pártok részéről tavasszal a liberális Mona Muscă, akkor még kulturális miniszter indított támadást a kulturális autonómia ellen. Őt követte a Konzervatív Párt, most pedig a demokratákon a sor. Mintha leosztott szerepek lennének. Közben minden koalíciós partner írásos egyezségben vállalta, hogy pártja a kormány által beterjesztett változatot megszavazza. Ezek az urak még nem szoktak hozzá ahhoz, hogy az adott szó kötelez.


Ha a PD a kisebbségi törvény kapcsán akarja szétrobbantani

a koalíciót, Markó Béla elnök úgy próbálja fedezi az RMDSZ pozícióit, hogy a tőle nem megszokott offenzív hangnemben az javasolja: fáradjon ki a koalícióból inkább a PD, hiszen az ő hosszú távú emlékezetük akadozik.

A probléma lényege az lehet, hogy a PD korábban sem volt, most sem különösebben népszerű Erdélyben. Ha a PSD az autópálya-témával próbált nyomulni az erdélyi szavazók felé, a PD még nem találta ki erdélyi önmagát.

Emil Boc, Kolozsvár polgármestere – aki tavaly júniusban magyar szavazatokkal nyert –, bármikor kapható egy kevés eurokomform nacionalizmusra, ha ezzel konszolidálhatja Erdélyben nagyon erőtlen pártjának itteni pozícióit.

Boc az RMDSZ-szel való konfliktusból remél erdélyi bónuszpontokat, és úgy tűnik, arra spekulál, hogy így "jó románként" – tulajdonképpen korszerű nacionalistaként –becsatornázhatja a látens nacionalisták széles táborának a rokonszenvét.

Egy másik szempont: a koalíció eleddig nem tudott különösebb vívmányokat felmutatni. Ha az igényeit a kisebbségi törvényben megfogalmazó RMDSZ eléri az egyedül általa megfogalmazott célt, mi lehetne még, amivel az RMDSZ-t bent lehetne tartani abban a koalícióban, amely úgy zsena, ahogy van?


_____________________

Emil Boc a héten kijelentette: pártja nem támogatja jelenlegi formájában a törvénytervezetet, hacsak a Velencei Bizottság javaslatai mellett újabb módosításokat nem iktatnak be a szövegébe. Boc egyebek között ki akarja iktatni a jövendő autonómiatanácsok "vétójogát", továbbá az állampolgárok jogainak védelmére vonatkozó kritériumot is.

A PD elnökének kijelentései azért is meglepőek, mert a koalíció pártelnökei – köztük Boc is – októberben négypárti megállapodást írtak alá, melyben a kisebbségi törvénytervezet kormány által elfogadott változatának támogatására kötelezték el magukat, miután a jogszabály korábban a szenátusban elbukott.

A törvénytervezet képviselőházi vitáján a liberálisok felől az RMDSZ nem számít lényeges ellenállásra, révén, hogy Tăriceanu miniszterelnök határozott hangú körlevélben szólította fel kollégáit, szavazzák meg a törvényt a kormány által


elfogadott és előterjesztett formában.

Hétfőn a képviselőház állandó bizottságában meghosszabbították a kisebbségi törvénytervezet bizottsági jelentéseinek határidejét: a december 7-i határidő 22-re módosult. Ez azt jelenti, hogy bár lehetőség van arra, hogy a parlamenti szakbizottságok jelentései a törvényről még a téli parlamenti szünetig elkészüljenek, de már csak jövőre kerülhet sor a tervezet parlamenti vitájára.

A képviselőházi bizottságokban tegnap megkezdődött a tervezet általános vitája. Tegnap a jogi, fegyelmi és mentelmi bizottság vitatta meg a tervezetet, ma az oktatási, holnap pedig az emberjogi szakbizottság napirendjén szerepel. Az ellenzék több mint 400 módosító javaslatot nyújtott be – nagyrészük a szenátusban is beterjesztett javaslatok ismétlése.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.